Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Semih Erden’den Shaq O’Neal anısı: ‘Selamün Aleyküm brother’

Semih Erden’den Shaq O’Neal anısı: ‘Selamün Aleyküm brother’

shaq-sinan

A Milli basketbolcu Semih Erden, Pınar Karşıyaka’dan NBA günlerine kadar birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu.

NBA’de kısa bir dönem forma giymesine karşın Kevin Garnett ve Shaq O’Neal gibi efsane isimler ile tanışma fırsatı bulan Semih Erden, ABD’deki günlerinden bahsetti.

Pınar Karşıyaka’lı Semih Erden’in Milliyet’e yaptığı değerlendirmeden satırbaşları şöyle:

“İNSANLIĞIN PARAYLA ÖLÇÜLMEDİĞİNİ GÖRDÜK”

İlk olarak koronavirüs dolayısıyla evde geçirdiği zamanlardan bahseden Semih Erden şöyle konuştu:

Son iki yıl hiç tatil yapmamıştım. Vücudum için biraz dinlenme oldu diyebilirim. Ama tabii ki gönül ülkemizin ve dünyanın başında böyle bir sıkıntı yokken dinlenmek isterdi. Bu süreç insanoğluna bir ders olmalı. Her şeyi parayla ölçmeye başladık. İnsanlığın parayla ölçülmediğini bir kez daha gördük. İnsanların birbirlerine ve doğaya karşı saygılı olması gerektiğini anladık. Ölmekten korktuğumuzu bu virüs hatırlattı. Umarım bu virüsten kurtulduktan sonra insan olmayı becerebiliriz.”

“VİRÜS ARAYA GİRDİ, AMA BİTMEDİ”

Karşıyaka’nın bu sezonki yükselişini değerlendiren Semih, şu ifadeleri kullandı:

“Buraya gelmenin doğru olacağına, güzel karşılanacağıma ve inanılmaz bir atmosferde oynayacağıma zaten emindim. Karşıyaka taraftarına beni gerçekten sahiplendikleri için, gösterdikleri yakınlık ve sevgi için teşekkür ediyorum. Ben de onları gerçekten çok seviyorum. Antrenörümüz Ufuk Sarıca ile güzel bir takım olduk. Zaten adımızdan da epey söz ettirdik. Böyle bitmesini istemiyorduk. Uzatmada, tek basketle yenildiğimiz Efes’in hemen ardından 2. sıradayız ve bireysel olarak da iyi durumda olduğumu düşünüyorum. Virüs araya girdi, ama daha bitmedi.”

“FIBA EUROPE CUP İÇİN BAŞVURU YAPILDI”

Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı’nın takımı dağıtmamaya çalıştığını ifade eden Semih, FIBA Europe Cup’ın İzmir’de düzenlenmesi için başvuruların da yapıldığını söyledi:

“Başkanımız Turgay abiyle konuştum. Bu takımı dağıtmamaya çalışıyor. Ayrıca FIBA’nın eylül’de oynatacağını açıkladığı Europe Cup Final Four’unu da İzmir’e almak için de başvuru yapıldı. İnşallah eylül’de İzmir’de kupayı kaldırırız. Bu taraftara ve camiaya bir Avrupa Kupası hediye etmemiz gerek. Başaracağımıza inanıyorum”

“EN UFAK HATADA BIÇAK GİBİ KESMEK YANLIŞ”

Aldığı eleştirilerin bazılarını doğal karşıladığını söyleyen Semih, “İnsanların haklı olduğu durumlar var, ama genel bakış açısı değişmeli. Ben Türk oyuncunun önemli oyuncu olduğunu söylerim. Bunu 2006-07’da Fenerbahçe’den biliyorum. Türk rotasyonuyla başardıklarımızı herkes gördü. Yabancılar da önemli ama, Türk oyuncuya daha fazla önem verilmeli. Çünkü Türk oyuncu her şeyi duyuyor. Basketbolseverlerin beni sevdiklerini biliyorum. Ama ilk kötü gidişte hemen tepkiler geliyor. Karşıyaka’da bunu yaşamadım. Beni yaralayan milli takım kısmı. O bayrak hepimizin bayrağı. Ben tüm Türkiye’yi temsil için orada olduğumun farkındayım. Ama insanların bizim robot olmadığımızı bilmesi lazım. En ufak bir hatada bıçak gibi kesmek yanlış, bunun devamı var. Biz zaten nerede hata yaptık, diye fazlasıyla düşünüyoruz ama ekstra bir yük sırtımıza konunca iş daha zorlaşıyor. Biz destek istiyoruz. Çünkü yaptığımız şey spor. Savaşta değiliz. Bu bir oyun. Önümüzde yeni maçlar olacak, yeni sınavlar olacak. Tabii ki bizi her zaman destekleyen insanlara teşekkür etmeden geçmeyeyim. Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de karşılaştığımız sevgi seline şahidiz” sözlerini söyledi.

“SHAQ SARILDI: ‘SELEMÜN ALEYKÜM BROTHER’ DEDİ”

Tecrübeli oyuncu Boston Celtics ile NBA’de forma giydiği dönem hakkında da konuşurken “Fenerbahçe’de şampiyon olup, Dünya Kupası’nda final oynayınca ayrı bir motivasyonla gitmiştim NBA’e. Boston’a transfer oldum, takım yıldızlar topluluğuydu. En büyük yıldız Shaq’tı. Antrenmandan sonra yanına gidip kendimi tanıttım. ‘Memnun oldum’ dedi ve gitti. Ben şut atmaya devam ettim. O sırada dev gibi bir el omzuma dokundu. Döndüm, Shaq… Bana önce, ‘Türk müsün?’ sonra da ‘Müslüman mısın?’ diye sordu… İkisine de evet dedikten sonra bana biraz baktı, ‘Selamün Aleyküm brother’ diyerek sarıldı. Orada kimse kimseyi öpmediği için şaşırmıştım, kamera şakası zannettim. Ama sonra benimle yakından ilgilendi. Onun ve Garnett’ın yakınlığını unutamam” ifadelerini kullandı.