Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Semih Özsoy: “Ergin Ataman tıpış tıpış o maça gelecek”

Semih Özsoy: “Ergin Ataman tıpış tıpış o maça gelecek”

Fenerbahçe Başkanvekili Semih Özsoy, Anadolu Efes ile oynanan final serisinde yaşanan olaylar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Başkanvekili Semih Özsoy, Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes arasında oynanan final serisi ile ilgili açıklamalarda bulunurken, koç Ergin Ataman’ı ağır dille eleştirerek Türkiye Basketbol Federasyonu’nu göreve çağırdı.

Ali Koç’un basın toplantısına katılmama sebebini de anlatan Özsoy, “Ali Başkan burada olacaktı ama Kulüpler Birliği toplantısı uzun sürdüğü için Bankalar Birliği toplantısı da sarktığı için yetişemedi. Eminim onun da söyleyeceği çok şey vardı, belki bu seriden sonra, belki en kısa sürede açıklama yapar” dedi.

Ergin Ataman’ın söylemlerinin kendilerini sinirlendirdiğini ancak basketbolu basketbolculara bırakmak istedikleri için şimdiye dek açıklama yapmadıklarını belirten Özsoy Basketbolu basketbolculara bırakalım dedik ama geldiğimiz noktada bir şeyler söylemek kaçınılmaz oldu. Dün akşam yaşanan şeyler, insanlık dışı şeylerdi. Durum vahim! dedi.

“FEDERASYON ERGİN ATAMAN’A CEZA VERMELİYDİ”

Fenerbahçe Başkanvekili Semih Özsoy, Ergin Ataman’ın başkan Ali Koç’a ‘azmettirici’ ifadesini kullandığını buna hiçbir yaptırım uygulanmadığını, ayrıca Ataman’ın Karşıyaka ve Kızılyıldız gibi büyük camialar ile de sorunlu olduğunu şu sözlerle ifade etti:

Anadolu Efes’in başantrenörü, Ali Koç’a azmettirici dedi ve federasyon buna bir şey yapmadı, kendi yanına kar kaldı. Bu zatın, Kızılyıldız ile büyük Karşıyaka camiası ile sorunları. Sporda görmediğimiz her şeyi bu zat ile gördük

“BİZ ŞAMPİYON OLACAĞIZ”

Başarısızlığa ve hakem hatalarına kılıf uydurmadıklarını belirten Semih Özsoy, Başarısızlığa kılıf aramıyoruz, yapılan hakem hatalarını dile getirmiyoruz dahi. Anadolu Efes’i iki maçta da yeneceğiz ve şampiyon olacağız! Öncelikle bu bilinsin ama sorun bu değil!  Onları kendi salonunda da yeneceğiz ve şampiyon olacağız. Biz bunun için konuşmuyoruz. Dünyanın her yerinde maç seyrederim, ilk defa otomatik silahlı polisi bir salonda gördüm. Bunlar korkunç şeyler. Spor Şube aklıselim davranmaktadır, onlara teşekkür ederiz. Anadolu Efes’in antrenörü, başka takımdayken de bunları yaptı ve birçok takımla karşı karşıya geldi. ifadelerini kullandı.

“OBRADOVİC KİMSEYİ PROVOKE ETMİYOR”

Fenerbahçe Başantrenörü Zeljko Obradovic’in yüzüne taraftarların tükürdüğünde bile sesini çıkarmayarak provoke etmediğini hatırlatan Fenerbahçe başkanvekili Obradovic’in yüzüne tükürüldüğünde Obradovic bir basketbol büyüğü olarak önüne bakıp yürüdü gitti, sesini dahi çıkartmadı, kimseyi provoke etmedi. Ergin Ataman’ın problemi kendisiyle. Bugüne kadar konuşmadık çünkü ciddiye almadık, bizden uzakta olsun istedik. Bunu bir geçim kaynağı yapmış, hocalığı yetmediği için bunu bu şekilde kapatmaya çalışıyor. İyi hoca, iyi insan örneği Obradovic’tir. dedi.

“ATAMAN ARSIZLIĞI SERMAYE EDİNMİŞ BİR KOÇ”

Seride uzun bir yol katettik. basketbolun güzelliklerini konuşmak en iyisiydi ve susmamız eleştirildi. basketbolu, basketbolculara bırakmak istedik. Ancak geldiğimiz noktada konuşmak kaçınılmaz oldu. Dün akşam basketbol dışında insanlık namına üzülecek şeyler yapıldı. Hong Kong’da bir ambulansa 20 saniyede yol verilirken, medeniyetin ne boyuta geldiğini görmüş olduk. bizde yaşananların ardından ne görüntüye ne de başka bir şeye gerek var. Gündemi saptırma anlamında bazı açıklamalar olabilir. Travma riskiyle karşı karşıya kalan oyuncumuz, ambulansla hastaneye götürülmemiştir. Bu noktaya nasıl geldik? Bu durumu ateşleyenler, çanak tutanlar kimlerdir? Bizim kişilerle sorunumuz yoktur. Anadolu Efes’in antrenörü geçmişten kalan arsızlığı sermaye edinmiş koçun, ardı arkası kesilmeyen tavırları, TBF’nin burada gerekli cezaları vermemesi ve bugün gelinen yer… Üzüldüğümüz kısım, TBF ve basınının da buna sessiz kalmasıdır.

“HER ŞEYİN SEBEBİ ERGİN ATAMAN’DIR”

Travma geçiriyor diye MR’a girmesi gereken oyuncunun aciliyetini sizlere bırakıyorum. Bizim salonumuzda üç tane ambulans var. 15 bin kişinin olduğu yerde bir ambulansın yeterli olamayacağı ihtimali göz önüne alınmalıdır. Ambulansın gitmesine izin vermeyen kişini ismi bizde, kendisi de özür dilemiştir. Anadolu Efes’işn yaptıkları baştan beri kabul edilemez ama buralara gelmemizin sebebi Ergin Ataman’dır. Biz Beşiktaş, Galatasaray ve Karşıyaka ile bunları yaşamadık.

 “TBF NEDEN SESSİZ KALIYOR?”

Ergin Ataman, Türk basketbolunu elinde oyuncak etmeye çalışıyor, TBF’nin de bu duruma sessiz kalması, kabul edilebilir bir şey değil. Yöneticilerin yöneticilere, taraftarların taraftarlara küfürünü duyduk ama İspanya’da Ergin Ataman’ın taraftara olan küfürü gibi bir durumu hiç görmedik. Taraftarın küfür etmesi doğru değil ama neden Ergin Ataman’a bu yapılmaktadır? Arsızlığı sermaye edindiği için ‘Ben yaptım, oldu’ endamıyla sayın Ali Koç’a bile ‘Benden özür dileyin’ demek cüretini kendinde bulmuştur. Taraftar sessiz kalmasın, o zaman da ‘İçinizden küfür ediyorsunuz’ diyerek ceza verebilirler. Bu yüzden ‘Fenerbahçe sen çok yaşa’ diye bağırsınlar.

“BU İKLİMİ YARATAN ERGİN ATAMAN’DIR”

Çarşamba günü oynayacağımız bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık, çünkü işin nereye gideceğini kestiremiyoruz. Dünyanın öbür ucundan gelmiş Anadolu Efesli oyuncuların eşleri, soyunma odasının önünde dans adı altında bir takım hareketler sergiledi. Bu, durumun ne boyuta geldiğinin, ne derece etkilendiklerinin göstergesidir. Bizi düşman gibi görmüşler! Bu iklimi yaratan da Ergin Ataman’dır. Bu yaşananlara sessiz kalan TBF, yaşananların ne duruma geldiğin görmelidir. İnşallah bundan sonraki iki maçta, oyuncularımız böyle şeylere pabuç bırakmayacaklar, çıkacaklar ve şampiyon olacaklar. Kostas’ın babasını, Dixon’ın ablasını, camiamızdan bir çok kişiyi kaybettik. Onlar bu seriyi izlediler ama sonunu göremediler. Onlar için çıkıp kazanacağız. Bizim bütün camiamıza şampiyonluk borcumuz var. Çirkeflik yapmadan nasıl şampiyon olunur, göstereceğiz.

İşte Semih Özsoy’un açıklamalarının tamamı: