Ana sayfa ING Basketbol Süper Ligi Türkiye Basketbol Federasyonu yeni sezonun başlangıç tarihini açıkladı

Türkiye Basketbol Federasyonu yeni sezonun başlangıç tarihini açıkladı

Türkiye Basketbol Federasyonu, resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile ING Basketbol Süper Ligi ile Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nin başlangıç tarihini açıkladı. 

Türkiye Basketbol Federasyonu, resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile ING Basketbol Süper Ligi ile Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin başlangıç tarihini açıkladı.

TBF, yeni sezon protokollerinin çok kapsamlı ve güçlü bir iletişim kurularak hazırlandığını belirtirken, detaylı ve titiz bir şekilde gereken tedbirlerin protokoller çerçevesinde alınacağı bildirildi.

Toplam 57 sayfa ve 11 ana başlıktan oluşan protokolde, liglerin başlangıç tarihi de açıklandı. Protokole göre, ING Basketbol Süper Ligi 26 Eylül’de start alacak. Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin 3 Ekim, Türkiye Basketbol Ligi’nin ise 16 Ekim’de başlaması planlanıyor.

TBF, yayımladığı protokolle liglerin başlamasıyla ilgili çeşitli senaryoları da paylaştı:

Bütün alternatiflerin hazırlandığı protokole göre, eğer ING Basketbol Süper Ligi 26 Eylül’de başlayamazsa ya da ilk 8 hafta içinde müsabakalar süresiz durdurulursa, “Kısaltılmış Sezon Süreci” (2. Etap) devreye girecek. 2. Etap ise 9 Ocak’ta başlayacak. İlk iki etapta sıkıntı yaşanması durumunda, “Sezonu Sonuçlandırma Süreci” (3.Etap) kısmına geçilecek. 3. Etap için oynanma kararı verilmesi durumunda tarih daha sonra açıklanacak.

2020-2021 sezonu normal lig müsabakaları başladıktan sonra herhangi bir
etapta müsabakaların durması ve devamına imkan kalmadığına karar verilmesi durumunda ise “Beyaz Sezon” ilan edilecek.

Hazırlık maçları 1 Eylül’de başlayacak

TBF, yayımladığı protokolle kulüplerin hazırlık maçı takvimini de belirledi.

Buna göre, çalışmalarına başlayacak kulüpler, 1 Eylül’den itibaren hazırlık maçı organize edebilecek.

TBF, maçlardan önceki Kovid-19 testlerinin kurallarını da açıkladı.

Teknik heyet, sporcular ve saha görevlileri, maçlardan 48 saat önce Kovid-19 testine girecek. Test sonuçlarına göre maçların ertelenme kriterleri de bu protokolde belirlendi.